Pripučiamų batutų saugumas: ką reikia apie juos žinoti?
Pripučiamų batutų pasiūla Lietuvoje – didelė. Nuomojantis juos, daugelis prioritetą skiria kainai, tačiau svarbu atkreipti dėmesį ir į jų kokybę.
Nekokybiškas, nesaugus pripučiamas batutas gali ne tik sugadinti šventę, bet ir tapti įvairių nelaimingų atsitikimų ar traumų priežastimi. Kad pramogos ant batuto paliktų tik smagius atsiminimus, būtinai atkreipkite dėmesį į šiuos aspektus.
SAUGUMAS – SVARBIAUSIA
Pripučiamų batutų saugumas priklauso nuo jų gamintojų patikimumo, priežiūros reikalavimų laikymosi ir aplinkos veiksnių. Nuomodamiesi batutus būtinai pasidomėkite visais šiais kriterijais.
Batutų vaikams iki 14 metų konstrukciją, gamybos reikalavimus ir jiems naudojamas medžiagas Europos Sąjungoje reguliuoja Europos Sąjungos EN14960 standartas.
Batutų, skirtų vyresniems nei 14 metų asmenims, gamyba nėra reguliuojama, tačiau vartotojas turi teisę sužinoti ar batutai yra gaminti laikantis šio standarto.
Atsakomybė už jo laikymąsi priklauso gamintojui, todėl svarbu pasidomėti jo akreditacija, sertifikatais bei reputacija. Pvz., jeigu gamintojas veiklą vykdo tik Azijoje, ES reguliatoriams ženkliai sunkiau jį pasiekti, ir to pasėkoje gamintojas gali būti linkęs neprisilaikyti Europos Sąjungos standartų, nors juos oficialiai gali ir deklaruoti. Gamintojai paprastai būna akredituoti trečių šalių (pvz įmonė Vincotte, PIPA ir kitos; jos dažniausiai veikia tam tikroje geografinėje zonoje (pvz. Didžioji Britanija, Benelux šalys, Lenkija), bet taip pat teikia paslaugas už savo įprastos veiklos ribų).
TAISYKLĖS, KURIAS VERTA ŽINOTI
Batutų eksploatavimo ir priežiūros nereguliuoja jokie oficialūs standartai, tačiau yra kelios pagrindinės taisyklės:
1. Tvirtinimas
Batutas turi būti tinkamai inkaruojamas. Visi inkaravimo taškai turi būti pritvirtinti reikiamais smaigais arba svoriais, jeigu batutas yra įrengtas ant kieto paviršiaus.
2. Pripūtimas
Batutas turi būti tinkamai pripūstas. Atsistojus ant jo kojos neturi liestis su žeme.
3. Elektros tiekimas ir įrengimai
Ventiliatoriai turi būti tinkamai prijungti ir reikiamo galingumo. Elektros instaliacijos tinkamos, tvarkingos, apsaugotos nuo lietaus ir atskirtos nuo pramogautojų.
4. Svorio ribos
Nuomojantis batutą svarbu atkreipti dėmesį į tai, kokį maksimalų svorį (žmonių kiekį) jie gali atlaikyti. Šią informaciją turi pateikti arba batuto operatorius arba ji turi būti nurodyta ant batuto.
IŠVAIZDA
Batutų taisymas, lopymas, švara – nereguliuojama sritis, tačiau ji svarbi ne tik rūpinantis įvaizdžiu, bet ir pramogos dalyvių saugumu. Jų visuma paprastai gerai nusako batutų operatoriaus kokybę. Tada nuomodamiesi batutą įvertinkite:
1. Batuto patvarumą (klijuotas, lopytas, siūtas, taip pat ar konstrukcijos yra tinkamos formos);
2. Batuto švarą (ar batutas yra valomas, prižiūrimas);
3. Batutą aptarnaujantis personalas (jo elgesys, žinios, atsakomybė).
APLINKOS VEIKSNIAI
Batutus draudžiama eksploatuoti kai:
1. Žaibuoja, lyja, sninga. Jeigu žaibuoja, batutus privaloma išjungti.
2. Jeigu vėjo gūsiai yra didesni nei 38 km/h. Batutas yra kaip burė. Net ir tinkamai pritvirtintus batutus dideli vėjo gūsiai gali pakelti, nunešti, apversti ir pan.
3. Tiesioginiai saulės spinduliai, karštis. Pripūsti ir užsandarinti (be nuolat veikiančių ventiliatorių) batutai esant dideliam karščiui gali susprogti. Pastovaus oro srauto batutai (tie, kurie veikia su nuolat veikiančiais ventiliatoriais) sprogti negali, tačiau atkreipkite dėmesį į jų spalvinę gamą. Tamsūs paviršiai (ypač juodas), net ir nelabai karštą dieną gali įkaisti ir deginti pramogautojų odą.
4. Batuto įrengimo vieta. Pasidomėkite ar nuomotojas tinkamai parinko batuto pastatymo vietą. Virš jo neturėtų būti elektros laidų, medžių šakų, didesnių kalnų ir pan.
NAUDINGI PATARIMAI
Apranga
Eidami pramogauti ant pripučiamų batutų vaikai turėtų dėvėti ilgas kelnes, pagal galimybes – marškinėlius ilgomis rankovėmis, mažiau slystančias kojines.
Vanduo
Žaisdami vaikai labai greitai sušyla. Turėkite vandens jiems atsigaivinti, ypač šiltą dieną.
Pagalba ir priežiūra
Įsitikinkite ar vaikams yra saugu pramogauti. Jeigu yra sudėtingesnės kliūtys, padėkite jas įveikti.
Triukai
Neskatinkite vaikų atlikti pavojingų triukų: salto, šuolių nuo didelio aukščio, kūliavirsčių ir pan. Ypač, jeigu vaikas nėra pratęs to daryti, specialiai nesitreniruoja ir pan.
Taip pat tokių triukų nedarykite ir patys. Ypač, jeigu batutas nėra skirtas suaugusiems žmonėms.